Možná si to neuvědomujete, ale výsledky laserového gravírování jsou všude kolem nás. Při troše pozornosti je snadno objevíte nejen v obchodě, ale také v kanceláři nebo v kuchyni. Do zákulisí všudypřítomného laserového gravírování vás tentokrát necháme nahlédnout. Prozradíme vám, jak laserové gravírování funguje a v čem se liší jednotlivé gravírovací přístroje.
Gravírování? Co materiál, to jiný laser
Při laserovém gravírování dochází k odpaření, takzvané ablaci tenoučké vrstvy materiálu nebo barvy. Gravírování se provádí do hloubky od několika mikrometrů do jednoho milimetru. Díky tomu vzniká na povrchu materiálu bezbarvé značení, které byste pohmatem často ani nepoznali. A přece jej jasně vidíte. Nejčastěji používáme ke gravírování tři typy laserů: vláknový, pevnolátkový a CO2 laser. Lasery se liší jak zdrojem a vlnovou délkou světla, tak účelem a způsobem použití.
Pevnolátkový laser se hodí zejména ke značení kovů a plastů. Vláknový laser zvládne označit i povrchy jako je ocel, titan nebo hliník, které jsou pro ostatní lasery “neoznačitelné”. Naopak ke značení organických povrchů jako papír nebo dřevo se používá poslední zmíněný typ, CO2 laser.
Hra s červeným světlem
Pro více zvídavé uveďme konkrétní příklady. Vláknový laser, například Datalogic Arex, je ideálním nástrojem ke gravírování všemožných symbolů, grafických obrazců nebo alfanumerických údajů, a to především do kovových materiálů. Jistě si vybavíte známky se jménem a krevní skupinou, které mívají na krku třeba vojáci. Známky se dříve razily, dnes se údaje gravírují právě tímto typem laseru.
Pevnolátkový laser, třeba přístroj Datalogic V-lase, často nachází uplatnění v reklamním průmyslu. Jeho gravírovací vlastnosti umožňují opatřit libovolným nápisem dokonce i eloxovaný povrch dárkové propisky, a sice v hloubce pár mikrometrů – miliontin metru. Po ablaci lesklé horní vrstvy se objeví spodní kontrastní vrstva, na které obrazec krásně vynikne.
Výše jsme uvedli, že CO2 laser slouží ke značení organických materiálů, avšak nejčastěji se s výsledkem jeho používání můžete potkat na obyčejné plastové láhvi. Vyznačení data spotřeby na PET lahvích se totiž provádí právě pomocí CO2 laseru. V naší společnosti je populární přístroj Datalogic EOX.
Věříme, že jsme vám článkem zodpověděli základní otázky, které vás v souvislosti s laserovým gravírováním napadly. Neváhejte nás kontaktovat, pokud vás cokoliv z tématu zaujalo, máte doplňující dotazy nebo se zajímáte o naše služby. Těšíme se na váš telefonát či zprávu.