Průmyslová revoluce, jak ji známe ze školních lavic, byla pravděpodobně jedním z nejdůležitějších období v dějinách lidstva vůbec. Průmysl 4.0, trend, který máme nyní příležitost sledovat v přímém přenosu, znamená v celosvětovém měřítku podobný přerod. Éra automatizace, robotizace a digitálních řešení je tu, o tom není pochyb. Do různé míry sofistikovaným řešením, která průmysl 4.0 podporují, se už několik let věnujeme také my.
Přes automatizaci k autonomním systémům
Zarazilo vás, kde se v názvu současné průmyslové éry vzala číslice 4? Pak věnujte tři minuty čtení krátkému historickému okénku.
Pravdou je, že v hodinách dějepisu se nejvíce propírá raná fáze průmyslové revoluce. Koho historie k smrti nenudila a kdo dával alespoň trochu pozor, ten zvládne období bez problému časově zařadit. Možná vyjmenuje i nejvýznamnější vynálezy. A co když přijde řeč na Průmysl 2.0 a Průmysl 3.0? Ty zařadí bezchybně podstatně méně lidí.
Za historický milník, který značí počátek druhé vlny průmyslové revoluce, považují historikové spuštění první automatické linky. Mimochodem, bylo to v roce 1870 na jatkách v Cincinnati. Páru coby nejzásadnější pohon tehdy nemilosrdně vytlačila elektřina. Třetí vlna označuje období od počátku sedmdesátých let, kdy se automatizovaná produkce, robotizace a sofistikované informační systémy postupně stále více dostávaly ke slovu.
V čem se liší čtvrtá fáze od třetí, že ji bylo třeba odlišit?
V třetí vlně hraje lidský faktor v provozních záležitostech pořád dosti podstatnou roli. Stroj “odedře” to nejpodstatnější, bez obsluhy se však neobejde. Průmysl 4.0 charakterizují autonomie, smart systémy a takzvaný internet věcí. Stroje fungují samostatně a spolehlivě bez zásahu zvenčí.
Robotizace v éře průmyslu 4.0
Činnosti nejrůznějších robotů je dnes možné automatizovat ve větší míře než kdykoliv předtím. A sice připojením k centrálnímu serveru, databázi nebo programovatelnému logickému řadiči. Průmyslové roboty pak plní úkoly inteligentně a organizovaně.
Systémy k podpoře řešení charakteristických pro průmysl 4.0 jsme v Liftecu zavedli už před lety. Žádali si to naši klienti, současná doba i trendy. Do pracovních stanic, které standardně konstruujeme, jsme schopni integrovat jak dopravníky a průmyslové roboty k manipulaci, tak software ke koordinaci všech komponentů i komunikaci s nadřazeným systémem. Součástí může být i strojové vidění či zařízení k průmyslovému značení. Záleží na požadavcích klienta, pro které řešení navrhujeme. Samozřejmostí není jen výroba, montáž, instalace a uvedení do provozu, ale také následný servis a údržba. Zkrátka servis od A do Z.
A co vy? Rozšíříte řady našich (spokojených) klientů?