Vysoká rychlost
Univerzální model
Malé znaky
NOVINKA
Nejnovější generace
NOVINKA
Nejvíc řádků
Kontinuální inkjety
Kontinuální inkjety
Entry model
Dotykové ovládání
Termální inkjety
Velké nápisy
Do ruky
Všechny povrchy
Savé povrchy
K integraci
Do baliček
Nejrychlejší tiskárna
Inkjet tiskárny – Inkjety
Inkoustové tiskárny, také známé jako inkjety, stále zůstávají jednou z nejčastěji používaných technologií pro označování a potiskování výrobků v průmyslových aplikacích, a to díky jejich spolehlivému a ekonomicky výhodnému provozu. V tomto případě však nemluvíme o běžných stolních inkoustových tiskárnách, které si mnozí pamatují z dob před jednou či dvěma dekádami. Ty byly určeny převážně pro tisk dokumentů na kancelářský papír, ačkoliv některé z jejich technologií byly později začleněny i do průmyslového prostředí.Inkjety představují revoluční technologii v oblasti průmyslového značení výrobků, která nabízí rychlý, efektivní a vysoce kvalitní tisk. Díky moderním inkjetovým tiskárnám můžete snadno aplikovat trvanlivé kódy a informace na širokou škálu materiálů, od papíru a plastu až po kov a sklo, a to nejen u rychloobrátkového zboží. Pomocí inkjetové technologie se dá tisknout na savé i nesavé povrchy a vybírat můžete z velkého množství různých druhů inkoustů, které jsou vhodné pro různé druhy materiálů.
Klíčové výhody inkjetů pro průmyslové značení
• Vysoká rychlost tisku - inkjetové tiskárny jsou schopné tisknout vysokou rychlostí, což je ideální pro vysokorychlostní výrobní linky.• Vysoká přesnost - inkjety poskytují vysokou úroveň detailu a přesnosti, což je nezbytné pro čitelnost čárových kódů, QR kódů a jiných důležitých informací na produktech.
• Kvalita a trvanlivost - tato technologie zajišťuje ostrý a čitelný tisk, který odolává otěru a vnějším vlivům.
• Rychlá adaptabilita - technologie umožňuje rychlou změnu designu a informací bez potřeby dlouhých přestávek nebo výměny tiskových desek.
• Flexibilita - s možností tisku na různé materiály a povrchy jsou inkjetové tiskárny extrémně flexibilní a přizpůsobivé různým průmyslovým potřebám.
• Snadná integrace - inkjety lze snadno integrovat do stávajících výrobních linek bez potřeby rozsáhlých úprav.
Inkjetové tiskárny dělíme na kontinuální inkjetové tiskárny a termální inkjetové tiskárny.
Kontinuální inkjety – CIJ
Inkjetové tiskárny jsou v průmyslových aplikacích využívány již po mnoho let. I když zdroje mohou uvádět různé informace, první inkjetové tiskárny se objevily přibližně v druhé polovině 20. století. Základní princip těchto tiskáren spočívá v tom, že mají dvě nádrže – jednu pro inkoust, kterým se tiskne a druhou pro ředidlo, protože barvu je nutné předem zředit. Každý druh barvy ale vyžaduje jiné typy ředidel. U kontinuálních inkjetových tiskáren je tomu podobně – ředidla mohou být na bázi ethylenu, acetonu, methyl-ethyl ketonu a podobně. Časem se ředidlo z barvy odpařuje, což mění její konzistenci. Aby tiskárna fungovala správně, je nezbytné, aby měla barva vždy stejnou konzistenci, tedy viskozitu. K tomu slouží systém ventilů a malých čerpadel, který zajišťuje, aby se inkoust a ředidlo neustále mísily v přesném poměru, který závisí na konkrétním typu inkoustu. Tento proces probíhá automaticky na základě dat z viskozimetru, kterým jsou CIJ tiskárny vybaveny. Míchání probíhá ve speciální nádrži uvnitř tiskárny, nazývané „mixtank“, která je k tomuto účelu určena.Pokud se tiskárna nepoužívá po delší dobu, je nutné ji zakonzervovat. Důvodem je, že v důsledku odpařování ředidla má inkoust tendenci v systému ztvrdnout, i když je okruh hermeticky uzavřený. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelně zapínat inkjetové tiskárny, i když nedochází k tisku, tzv. tisk na prázdno. Při tomto režimu sice tiskárna nespotřebovává inkoust, pouze se odpařuje část ředidla, ale inkoust spolu s ředidlem stále cirkuluje systémem vnitřních trubek, čímž se zabrání jeho usazování a ztvrdnutí uvnitř tiskárny. U černých, většinou nepigmentových inkoustů, je riziko usazování nižší než u barevných nebo pigmentových inkoustů. V těchto případech je problém výraznější kvůli přítomnosti pigmentových částic, které mají tendenci se usazovat už po několika hodinách. Tiskárny s pigmentovými inkousty proto disponují speciálním míchacím systémem, který zajišťuje pohyb inkoustu v zásobníku i tehdy, když se netiskne, ale tiskárna je alespoň připojena k elektrické síti.
Druhů inkjetových tiskáren je na trhu velké množství. Liší se zejména těmito parametry:
• Maximální rychlostí • Spotřebou ředidla • Maximálním počtem řádků 3 až 8 • Velikostí trysky (42 - 70µm) • Zda je stroj pigmentový / nepigmentový • Čištěním tiskové hlavy • Krytím IP • Délkou hadice k tiskové hlavě • Komunikací s nadřazeným systémem
Termální inkjety – TIJ
Na rozdíl od inkjetových tiskáren jsou tato zařízení podstatně jednodušší a nevyžadují pravidelnou údržbu, jako je tomu u kontinuálních inkjetových systémů. Tyto systémy, například ty od firmy Anser, které nabízíme v našem portfoliu (modely X1, A1, SPH, U2 aj.), fungují na bázi patentovaného systému cartridgí od společnosti HP, jež byly v minulosti používány v domácích inkoustových tiskárnách. Tiskárna je v podstatě samotná cartridge, na jejímž čele se nachází pole s miniaturními dutinkami, ve kterých jsou umístěny drobné rezistory. Když na rezistor působí elektrické napětí a proud, rezistor se zahřeje, čímž se ohřeje i inkoust. Díky expanzi zahřátého inkoustu dojde k vystřelení kapičky inkoustu z komory na povrch potiskovaného předmětu. Následně se rezistor ochladí a celý proces se může znovu opakovat, a to během mikrosekund. Díky této technologii jsou tyto systémy schopny tisknout velmi rychle a s vysokým rozlišením až 600 DPI. To znamená, že na šířce 25,4 mm lze vytisknout až 600 bodů, což odpovídá přibližně 24 tiskovým bodům na jeden milimetr – což je velmi působivý výkon.Tisk je možný jak na porézní, tak i neporézní materiály, avšak je nutno počítat s tím, že zde necirkuluje inkoust, tak jako v případě CIJ. To znamená, že cartridge může zaschnout v řádu několika hodin. Obecně jsou na toto náchylnější cartridge na neporézní materiály, tedy na bázi solventu. U vodních cartridge je toto nebezpečí znatelně nižší. V případě zaschnutí se dá poté cartridge otřít speciálním hadříkem a oživit.
Vzhledem k tomu, že tisk je realizován technologií nahřívání rezistorů v tiskové hlavě, není zde dosaženo takového tlaku jako v případě CIJ. Díky tomu je nutné, aby byly tiskové hlavy relativně blízko potiskovanému předmětu – typicky do 5 mm (některé cartridge umí až 10 mm). Kvůli absenci čerpadel, je v cartridge také znatelně nižší tlak, tudíž je s tiskovou hlavou možný tisk pouze z boku nebo shora.
Výše jsme zmínili termální inkjet s označením 2.5. Aktuálně je na trhu novinka s označením TIJ 4.0 od firmy Norwix, konkrétně model PC 22 a UC 22. Jedná se také o patentovanou technologii od firmy HP, avšak cartridge prodělala mnoho změn. Hlavním a poměrně zásadním rozdílem je změna samotného rozlišení cartridge, která umí tisknout v rozlišení až 1200 DPI.
Další klíčovou inovací je také rychlost tisku, kdy s novější technologií můžeme při relativně vysokém rozlišení 150 DPI dosáhnout rychlosti až 732 metrů za minutu.
Portfolio systémů pro TIJ je obvykle skromnější než u CIJ. Pokud se zaměříme pouze na nabídku inkoustů pro TIJ 4.0, je toto spektrum ještě užší – inkoustů pro tuto technologii bychom napočítali jen několik. Většinou jde o černé inkousty na vodní bázi, určené pro savé (porézní) materiály, kde je rychlé zasychání klíčové, zejména při vysokorychlostním tisku (přes 300 m/min). U TIJ 2.5 je situace o něco lepší, zde se najdou inkousty jak na savé (vodní báze), tak i nesavé povrchy (solventová báze). V našem portfoliu momentálně nabízíme zhruba 30 druhů inkoustů od firmy Anser, a to nejen v černé, ale i bílé, žluté, modré, červené, zelené a dalších barvách. Navíc je možné tiskárnu osadit inkousty se specifickými vlastnostmi, jako je inkoust pro značení vajec nebo UV viditelný inkoust.